Kieliszki do wina

Kieliszki do wina to niezbędny element wyposażenia każdego barku. Aby w należyty sposób spełniały one swoją funkcję, należy je dopasować do rodzaju trunku, jaki będzie w nich serwowany. Jakiego rodzaju kieliszki nadają się do wina czerwonego, białego, różowego, musującego czy szampana? Podpowiadamy!

Każdy z dostępnych na sklepowych półkach rodzajów kieliszków do wina ma nieco inną budowę. Naczynia tego typ mają za zadanie ochronić naturalny aromat alkoholu i utrzymać jego odpowiednią temperaturę.

Czym kierować się przy wyborze kieliszków tego typu? Najlepszym rozwiązaniem są modele wykonane z przezroczystego szkła, które pozwalają dostrzec naturalną barwę trunku. Dobrze sprawdzają się tu naczynia średniej grubości. Tego typu szkło umożliwia ogrzanie wina w dłoniach i wydobycie pełni aromatu. Nóżka kieliszka powinna być na tyle długa, aby można było ją wygodnie chwycić, nie dogrzewając niepotrzebnie alkoholu o odpowiedniej temperaturze. Niemniej istotną kwestią jest pojemność takiego naczynia. Musi ona pozwalać na swobodne zamieszanie trunkiem i delektowanie się jego aromatem.

Do produkcji kieliszków do wina wykorzystuje się głównie kryształ oraz szkło. Naczynia pierwszego typu są delikatniejsze, drugiego — masywniejsze. Na kryształowych kieliszkach bardzo często formuje się różnego rodzaju dekoracyjne wzory. Tym, co je wyróżnia jest także większa przejrzystość, która pozwala na precyzyjną ocenę koloru trunku. Do niewątpliwych atutów kryształowych kieliszków zaliczyć można również piękny połysk.

Serwując wino, kieliszek należy wypełnić do 1/3 objętości. W przeciwnym wypadku, niemożliwe będzie obracanie naczyniem w celu zamieszania alkoholu i uwolnienia jego aromatu.

Jak dopasować kieliszek do rodzaju wina? Te dedykowane czerwonym trunkom są wysokie i posiadają dużą pękatą, zwężającą się ku górze czaszę w kształcie tulipana. Taka ich budowa jest nieprzypadkowa. Szeroka czasza sprawia, że powierzchnia wina ma większy kontakt z powietrzem. Na skutek tego, staje się ono delikatniejsze, a co więcej — zaczynają się wydzielać jego unikalne aromaty.

Jak podawać wino białe? Najlepiej do tego celu nadają się smukłe naczynia z długą nóżką i czaszą z lekko rozchylającymi się go górze krawędziami, która kształtem przypomina kwiat tulipana. Kieliszki do wina białego są nieco mniejsze od tych do czerwonego, co wynika z tego, że tego typu alkohol nie wymaga tak dużego kontaktu z powietrzem. Co więcej, niewielkich rozmiarów czasza wspomaga utrzymywanie niższej temperatury alkoholu.

W jaki sposób powinno się serwować wino różowe? Miłośnicy tego trunku, na sklepowych półkach powinno się rozglądać za kieliszkami o krótkiej czaszy i lekko zaokrąglonej formie. Dzięki temu możliwe staje się uwalnianie bogatego aromatu alkoholu.

A, co jeżeli chodzi o kieliszki do wina musującego? Jako że najlepiej smakuje ono w niskiej temperaturze, podawać należy je w wąskich, wysokich, lekko rozszerzanych kieliszkach. Fani szampana do wyboru mają kilka rodzajów naczyń. Są to tak zwana szampanówka, flet oraz tulipan.

W pewnym sensie kieliszki to także akcesoria, świadczące o klasie restauracji. Powinny być starannie dobrane, przede wszystkim pod kątem funkcji, ale też wyglądu, by jak najlepiej pasowały do nakrycia stołu i wpisywały się w każdą okazję.

Przekonanie, że dobre wino traci coś ze swej jakości, jeśli nalane jest do szklanki lub plastikowego kubka, wcale nie świadczy o snobizmie. Naczyniom tym brak bowiem formy, odpowiednich rozmiarów, a także wyglądu i miłej w dotyku faktury powierzchni, które znakomicie współgrają z doznaniami zmysłowymi, jakie towarzyszą smakowaniu wina. Z drugiej strony wino pospolite nadal będzie poślednie, jeśli wręcz nie gorsze, jeśli podamy je w kryształowym kieliszku czy srebrnym pucharze.

Dostępnych jest bardzo wiele rozmaitych wzorów kieliszków, bowiem opinii na temat tego, w czym podawać jakie wino, jest pewnie tyle, ilu smakoszy.

Większość win, podawanych do posiłków, serwuje się w kieliszkach o typowym kształcie tulipana, nieco zwężających się u góry. Zaokrąglona forma zatrzymuje aromat wina, a nóżka pozwala na trzymanie kieliszka tak, by ręką nie zasłaniać sobie pięknego widoku i nie ogrzewać wina.

Kieliszki mogą występować w bardzo różnych wielkościach i kształtach, a także znacząco różnić się między sobą jakością. Niezależnie jednak od tego, czy jest to zwykłe szkło, czy najszlachetniejszy kryształ, eksperci wolą kieliszki o ściankach całkowicie przezroczystych, niebarwionych i niepokrytych ornamentami i wzorami. Kielichy metalowe, ceramiczne bądź wykonane z innych surowców raczej wyszły z użycia jako nazbyt folklorystyczne.